Ile trwa filmowanie przygotowań? Ile czasu zarezerwować dla kamerzysty? – WellDrone – filmowanie ślubów Kraków, kamerzysta na wesele Katowice

Planowanie dnia ślubu i ustalenie harmonogramu godzinowego to nie lada wyzwanie. Masz jednak pełne prawo nie wiedzieć, ile trwa filmowanie przygotowań oraz ile czasu powinnaś zarezerwować dla kamerzysty, ponieważ wesele ma się tylko raz w życiu. Aby jednak zaoszczędzić ci stresu i niepewności związanej z tym, czy zdążysz ze wszystkim na czas i nie spóźnisz się do kościoła na swój ślub, przygotowałem krótki poradnik, w którym odpowiem na pytanie: ile czasu zajmuje nagranie przygotowań do filmu ślubnego?

Nagrywanie przygotowań do filmu ślubnego – czyli czego dokładnie?

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowej kwestii – co w ogóle kamerzysta ma na myśli, mówiąc o filmowaniu przygotowań? Czy oznacza to, że będzie śledził każdy twój krok od momentu przebudzenia i stresował cię obecnością kamery?

Oczywiście, że nie. Zakładając, że wybierzesz nowoczesnego kamerzystę na wesele, jego obecność w dniu wesela nie będzie cię stresować, a wręcz przeciwnie – rolą filmowca ślubnego jest rozluźnienie atmosfery, tak by wydobyć z ciebie naturalne emocje i uwiecznić je na filmie. Decydując się na doświadczonego kamerzystę, który wykonuje swoją pracę z pasją, nawet nie zauważysz jego obecności.

Filmowcy tam, gdzie to możliwe, wykorzystują dzisiaj obiektywy z wysoką ogniskową, które pozwalają uzyskać zbliżenie obrazu z dużej odległości. Oznacza to, że w kościele taki kamerzysta nie będzie rzucał się w oczy, nie przysparzając ci dodatkowego stresu, a mimo to będzie w stanie zarejestrować piękne ujęcia. Warto przy poszukiwaniu kamerzysty na wesele zapytać, jaki ma styl pracy – czy stara się wtapiać w tło i poszukiwać naturalnych kadrów, czy też będzie chciał sztucznie reżyserować twój wymarzony dzień, przysparzając ci w ten sposób zbędnego stresu.

ile czasu zajmują przygotowania przed ślubem

Filmowanie przygotowań przed ślubem – na co się przygotować?

Wracając do sedna sprawy, nagrywanie przygotowań do filmu ślubnego obejmuje nagranie ujęć, które posłużą jako wstęp do filmu i teledysku. Kamerzysta w ramach tego będzie chciał zarejestrować ujęcia przedstawiające:

  • okolicę z lotu ptaka (takie ujęcia z drona świetnie sprawdzają się na rozpoczęcie filmu ślubnego),
  • dom i dekoracje zewnętrzne,
  • suknię ślubną,
  • obrączki,
  • dekoracje wewnętrzne, zaproszenia dla rodziców,
  • detale Panny Młodej (biżuteria, buty, perfumy, pierścionek zaręczynowy)
  • detale Pana Młodego (spinki, mucha lub krawat, buty, pasek, perfumy, marynarka),
  • zdjęcia narzeczonych (warto wywołać kilka najważniejszych przed ślubem i oprawić je w ramki),
  • zapinanie sukni w asyście świadkowej, zakładanie biżuterii, ubieranie butów, zakładanie welonu, kilka ujęć portretowych,
  • zapinanie spinek w asyście świadka, ubieranie butów, zakładanie marynarki, kilka ujęć portretowych.

Uwaga! Przy filmowaniu przygotowań nie chodzi o to, by wystawić na egzamin twoją grę aktorską. Wręcz przeciwnie – chodzi tutaj o stworzenie sytuacji sprzyjającej rozluźnieniu na potrzeby uwiecznienia twojego wyglądu i atmosfery panującej w dzień ślubu. Kamerzysta zasugeruje, w jakiej kolejności nagrać ujęcia z ubierania, ale nie zapominaj, że jego celem jest po prostu wyciągnięcie z ciebie uśmiechu i radości.

Wiem, że łatwo się mówi, ale postaraj się nie przejmować kamerą. Zachowuj się naturalnie, rozmawiaj ze świadkową, żartuj z rodziną – takie naturalne gesty wyglądają na filmie najlepiej, a kamerzysta będzie mógł też wykorzystać odgłosy towarzyszące przygotowaniom do zbudowania niepowtarzalnego nastroju w filmie ślubnym i oddania prawdziwego klimatu tego dnia.

Ile czasu zajmują przygotowania przed ślubem?

Każdy kamerzysta ma swój sprawdzony styl pracy, jednak zazwyczaj filmowanie przygotowań przed ślubem trwa ok. 30 minut na osobę. Oznacza to, że na nagranie przygotowań Panny Młodej i Pana Młodego należy zarezerwować godzinę czasu.

Osobiście filmuję śluby od 2016 r. i bazując na swoim doświadczeniu mogę powiedzieć, że 30 minut na nagranie przygotowań to idealna długość czasu. Z jednej strony jest to wystarczająco długo, by kamerzysta na spokojnie mógł zebrać wszystkie ujęcia, które potrzebuje, a z drugiej strony pół godziny to na tyle krótko, że bez problemu uda ci się “wcisnąć” to w harmonogram dnia ślubu.

Jeśli przykładowo ślub w kościele masz zaplanowany na godzinę 15:00, to sugerowałbym zaplanowanie przygotowań w następujący sposób:

  • godz. 12:30-13:00 – przygotowania Pana Młodego
  • godz. 13:00-13:15 – zapas czasu na zmianę lokalizacji
  • godz. 13:30 – 14:00 – przygotowania Panny Młodej
  • godz. 14:00 – przyjazd Pana Młodego, przywitanie, błogosławieństwo

Taki harmonogram pozwala zrealizować wszystkie najważniejsze punkty, które trzeba “odhaczyć” w dniu ślubu. Uwzględnia zapas czasowy na wypadek lekkich, nieprzewidzianych opóźnień, ale nie jest też pod tym kątem przesadzony – nie ma sensu zaczynać przygotowań na 4 godziny przed ślubem w obawie, że się nie zdąży, bo wówczas osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego – zamiast zyskać spokój, zaczniesz się jeszcze bardziej stresować, gdy będziesz już ubrana i gotowa do wyjścia, a do rozpoczęcia mszy świętej będą jeszcze dwie godziny.

nagrywanie przygotowań Panny Młodej

Ustal czas trwania przygotowań z kamerzystą ślubnym

Każde wesele to indywidualny temat. Czasem konieczne jest rozpoczęcie filmowania przygotowań wcześniej, jeśli na przykład odległość pomiędzy domem Pana Młodego a Pani Młodej jest duża. Niektórzy kamerzyści potrzebują też więcej czasu, gdy współpracują z fotografem ślubnym, którego nie znają. Zdarza się, że fotograf podczas przygotowań używa lampy błyskowej, przez co kamerzysta nie jest w stanie jednocześnie nagrać ujęć do filmu ślubnego. Wówczas konieczne jest powtórzenie wszystkich czynności osobno dla kamerzysty i fotografa, co wydłuży czas trwania przygotowań.

Dobry kamerzysta na wesele powinien zdawać sobie sprawę z tego, że ślub to wielki stres dla Pary Młodej (a szczególnie Panny Młodej). To jego rolą jest zadbanie o to, by rozłożyć przygotowania w czasie we właściwy sposób. Ja zawsze kontaktuję się ze swoimi parami na tydzień przed ślubem, by dograć wszystkie szczegóły i godzinowy plan działania. Jeśli twój kamerzysta tego nie robi – koniecznie skontaktuj się z nim na kilka dni przed weselem, by uzgodnić, ile czasu potrzebuje na filmowanie przygotowań, tak byś dzień przed ślubem mogła spać spokojnie, a nie martwić się, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Related Posts