Muzyka do filmu z wesela i teledysku ślubnego – WellDrone – filmowanie ślubów Kraków, kamerzysta na wesele Katowice

Pięknie skomponowane kadry, filmowy efekt bokeh polegający na rozmyciu tła i wyostrzeniu wizerunku Pary Młodej, widowiskowe przejścia czy skomplikowane ujęcia z drona wymagające doskonałych umiejętności od operatora – to wszystko staje się zupełnie bezwartościowe, gdy muzyka do filmu z wesela czy teledysku ślubnego jest dobrana w niewłaściwy sposób. Są momenty, w których przy pomocy powolnego, instrumentalnego utworu można zbudować romantyczny i podniosły nastrój, sprawiając że film ślubny wyciśnie łzy wzruszenia, ale są też fragmenty teledysku ślubnego, gdzie liczy się dynamika i energia.

Jako, że w mojej pracy bardzo często pozostawiam Parze Młodej wolną rękę w kwestii doboru muzyki do filmu z wesela, postanowiłem przygotować artykuł wyjaśniający, jakiego rodzaju utworu pasują do konkretnych momentów filmu, a także pokazujący kilka przykładów, którymi można się zainspirować.

Muzyka do filmu ślubnego

  1. Przygotowania Pana Młodego

Film ślubny zwykle rozpoczyna się od przygotowań Pana Młodego, tak by zachować chronologiczny układ wydarzeń. To dobry sposób na rozpoczęcie filmu, ponieważ kamerzysta z przygotowań wybiera najlepsze ujęcia, a następnie synchronizuje je z muzyką, dzięki czemu oglądający już na początku czuje się, jakby oglądał profesjonalną, wciągającą produkcję. Aby jeszcze bardziej zwiększyć poziom zainteresowania, warto wybrać podkład muzyczny, który będzie energiczny i na czasie. Świetnie sprawdzą się utwory w stylu It’s A Beautiful Day (Michael Bublé), Love Love Love (Avalanche City) czy Back To You (Selena Gomez).

  1. Przygotowania Panny Młodej

Przygotowania trwają zwykle nie więcej, niż 3-4 minuty, dlatego wiele osób używa tylko jednego utworu jako podkładu muzycznego. Osobiście zachęcam jednak do wybrania dwóch różnych piosenek – dzięki temu film ślubny stanie się ciekawszy, a także pozwoli uzyskać kompromis w momencie, gdy Panna Młoda ma nieco odmienny gust muzyczny od Pana Młodego. Sprawdzone przeze mnie utwory, które świetnie pasują jako podkład do przygotowań Panny Młodej, to m.in.: You & Me (James TW), Bones (Galantis feat. One Republic), September Song (JP Cooper) czy Beautiful in White (Westlife).

  1. Błogosławieństwo rodziców

W niektórych przypadkach podkład muzyczny przydaje się również pod błogosławieństwo rodziców. Warto zastosować taki zabieg, gdy w domu Panny Młodej nie ma zespołu weselnego, a rodzice mówią zbyt cicho, by wykorzystać ich głos jako podkład do błogosławieństwa. Wtedy najlepiej sięgnąć po wolniejszą muzykę, która zbuduje odpowiedni nastrój i wyciśnie łzę wzruszenia podczas oglądania filmu ślubnego. Moje propozycje: Skinny Love (Birdie), Hallelujah (Rufud Wainwright), Photograph (Ed Sheeran).

  1. Wejście do kościoła

Po błogosławieństwie następują ujęcia pokazujące wyjście Pary Młodej z domu. Zamiast przechodzić od razu do wejścia do kościoła, warto wykorzystać chwilę wolnego czasu, by sfilmować budynek z zewnątrz, a także skupić się na dekoracjach w środku. Dzięki takiemu zabiegowi, zamiast zwykłego reportażu pokazującego przebieg ślubu od A do Z, otrzymujemy wciągający film, który ogląda się o wiele przyjemniej. Jako podkład muzyczny na ten fragment filmu proponuję: Say Love (James TW), Say You Love Me (Jessie Ware) lub You Let Me Walk Alone (Michael Schulte).

  1. Przysięga

Składanie przysięgi małżeńskiej to kolejna część filmu ślubnego, którą warto wzbogacić o subtelny podkład muzyczny. Dzięki temu jeszcze mocniej podkreślimy wyjątkowość tej chwili, a muzyka wypełni ciszę pomiędzy słowami wypowiadanymi przez Parę Młodą, pozwoli również zamaskować ewentualne niepożądane hałasy, jak płacz dziecka czy kaszel osób zgromadzonych na uroczystości zaślubin. Jako podkład muzyczny pod przysięgę najlepiej sprawdzi się utwór instrumentalny. Ja zwykle sięgam po Perfect (Violin cover by Andre Soueid) lub Hallelujah (Lindsey Stirling).

  1. Komunia Święta

Po przysiędze następuje kilka momentów w kościele, które warto uwiecznić. Na pewno będzie to przyjęcie Komunii Świętej przez Parę Młodą i gratulacje złożone na końcu mszy przez księdza. Warto również wykorzystać wolną chwilę, by złapać kilka ujęć obrączek założonych na palce świeżo upieczonych małżonków oraz ich radość, gdy patrzą sobie wzajemnie w oczy. Jako, że te ujęcia nie trwają długo, można po prostu przedłużyć podkład z przysięgi lub dodać fragment śpiewu z Mszy Świętej, szczególnie gdy uroczystość została wzbogacona o grę na skrzypcach. Piękne pieśni kościelne, które można wykorzystać w tym momencie, to m.in.: Ave Maria, Nic, nie musisz mówić nic czy Ofiaruję Tobie Panie Mój.

  1. Wyjście z kościoła

W pewnych momentach, zamiast szukać czegoś oryginalnego, warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Tak jest na pewno w przypadku wyjściu Pary Młodej z kościoła, gdzie nic nie będzie pasować lepiej jako podkład muzyczny, jak Marsz Mendelsona.

  1. Przyjazd na salę weselną

Aby nie zanudzać oglądających, moment od przyjazdu Pary Młodej na salę weselną do odśpiewania pierwszego “Sto lat” przez gości warto skrócić, wybierając najlepsze ujęcia i podkładając pod nie dynamiczną muzykę. Dobrze również wykorzystać czas, gdy sala weselna jest pusta, by nagrać dekoracje i detale. Dzięki takim ujęciom jeszcze bardziej podkręcimy dynamikę filmu ślubnego. Wesoły, pozytywny podkład muzyczny pod ten fragment mogą stanowić utwory: Crazy 4 You (R5), Don’t Leave Me Alone (David Guetta feat. Anne-Marie) czy Come Here For Love (Sigala, Ella Eyre).

  1. Życzenia dla Pary Młodej

Choć składanie życzeń może się wydawać fragmentem filmu ślubnego, który każdy przewija, w rzeczywistości dzięki odpowiedniemu montażowi da się sprawić, że będzie on ciekawy. Wystarczy wybrać sceny pokazujące szczere emocje – uśmiechy, uściski czy łzy wzruszenia oraz podkreślić to odpowiednią muzyką, taką jak: This Is It (Scotty McCreery), Soldier (James TW) lub You And Me (Lifehouse).

  1. Krojenie tortu weselnego

W nowoczesnych filmach ślubnych odchodzi się już od umieszczania całej akcji z tortem weselnym. Jeszcze kilka lat temu zdarzało się, że w filmach pojawiał się ten fragment od początku do końca, bez żadnych cięć. Dzisiaj zdecydowanie lepiej sprawdza się ograniczenie do maksymalnie 1-2 minut pokazujących najlepsze ujęcia zsynchronizowane z podkładem muzycznym. Jakie tło będzie pasować do krojenia tortu weselnego? Można pójść w funkowe brzmienie Celebration (Kool & The Gang), romantyczne Can You Feel The Love Tonight (Elton John) czy zaszaleć i wykorzystać soundtrack z filmu Piraci Z Karaibów.

Tym sposobem udało nam się omówić raczej wszystkie fragmenty filmu ślubnego, w których może być potrzebny podkład muzyczny. W przypadku niektórych wesel, szczególnie gdy mamy do czynienia z długimi zabawami po oczepinach, może zaistnieć potrzeba wykorzystania jeszcze jednego utworu w celu skrócenia czasu trwania zabaw. Wtedy można sięgnąć po bardziej energetyczną piosenkę, jak Still Into You (Paramore) lub Can’t Stop The Feeling (Justin Timberlake).

Muzyka do teledysku ślubnego

Skoro nie mamy wątpliwości, jakich utworów użyć do filmu z wesela, czas wybrać piosenkę do teledysku ślubnego. To znacznie trudniejsze zadanie, bo właśnie teledysk jest czymś, do czego Para Młoda wraca regularnie, odświeżając wspomnienia z wesela. Musimy więc znaleźć podkład, który nie tylko świetnie odda atmosferę panującą na weselu, ale również pozwoli na wielokrotne odtwarzanie teledysku bez poczucia znudzenia.

Poniżej przedstawiam kilka ciekawych piosenek, które możecie wykorzystać w swoich teledyskach, w zależności czy preferujecie wesoły i dynamiczny film, czy może wolniejszą, bardziej romantyczną formę.

  1. Wesoły, dynamiczny teledysk ślubny

  1. Wzruszający, romantyczny teledysk ślubny

Related Posts