5 sposobów jak uzyskać efektowne ujęcia filmowe z drona – WellDrone – filmowanie ślubów Kraków, kamerzysta na wesele Katowice
  1. Stosuj sprawdzone ruchy kamery i kąty widzenia

ruchy kamery przy filmowaniu dronemJeśli z każdej wyprawy chcesz wracać z pewnym materiałem, który nada się do montażu, korzystaj ze sprawdzonych ruchów kamery. Oto kilka z nich:

  • Odsłonięcie drugiego planu – załóżmy, że nagrywasz budynek. Ustaw się w dalszej odległości, najlepiej za warstwą drzew. Wystartuj dronem nisko, tak by były one na pierwszym planie. W miarę zbliżania się do nich wznieś drona wyżej, by powoli i płynnie odsłonić drugi plan, na którym będziesz budynek, do którego się zbliżasz.
  • Uniesienie kamery w górę – jeśli otoczenie nie pozwala na zastosowanie odsłonięcia, ustaw kamerę prostopadle w dół. Powoli zbliżaj się w stronę budynku i w bardzo wolnym tempie podnieś kamerę w górę, by pokazać w kadrze budynek.
  • Wirowanie w górę – kamera skierowana prostopadle w dół. Dron unosi się w górę, bardzo powoli obracając się wokół własnej osi.
  • Potęga Course Lock – wykorzystaj tryb Course Lock, dzięki któremu dron będzie poruszał się idealnie po linii prostej, a ty będziesz mógł obracać go wokół własnej osi, by uzyskać ciekawe, filmowe ujęcie, gdzie budynek zawsze znajduje się w kadrze, a zmienia się tylko kąt widzenia. Jeszcze prościej – dron porusza się w prawo równolegle do budynku, a kamera zawsze utrzymuje go w centrum kadru.

Staraj się korzystać przy tym z ciekawych kątów widzenia. Najlepszym będzie kąt trzy czwarte, gdzie pokazujesz trzy wymiary filmowanego obiektu (dwa boki i górę) by podkreślić jego przestrzenność. W przypadku symetrycznych obiektów dobrze sprawdzi się również kąt widzenia en face (frontalnie w stosunku do obiektu).

  1. Zakładaj filtry ND

Cechą charakterystyczną płynnych ujęć z drona jest tzw. motion blur, czyli naturalne rozmycie ruchu. Uzyskasz to ustawiając czas naświetlania na dwukrotność ilości klatek na sekundę. Zaleca się nagrywać w 30 kl./s i czasie naświetlania 1/60 s. Aby zachować dobrą ekspozycję i nie prześwietlić sceny, musisz użyć filtrów ND, które ograniczają ilość światła wpuszczaną do obiektywu.

Pamiętaj, że film to ruch. Pojedyncza klatka nie może być tak wyrazista, jak fotografia, ponieważ nie wygląda to naturalnie. Zmniejszając czas naświetlania uzyskasz ostre ujęcia, które nie wyglądają efektownie.

  1. Nagrywaj w płaskim profilu kolorów

W ustawieniach nagrywania wybierz profil kolorów D-Log. To płaski profil, więc rejestrowany materiał jest nienasycony i mało interesujący. Zawiera jednak najwięcej informacji o obrazie, dzięki czemu daje duże możliwości w color gradingu. W post produkcji będziesz mógł ustawić kolory o odpowiednim nasyceniu i temperaturze. Znacznie mniejszą możliwość korekcji masz w przypadku nagrywaniu w profilu None.

  1. Ustawiaj niskie ISO

Nagrywaj filmy w jak najniższej wartości ISO. Wtedy matryca będzie najmniej wrażliwa na światło, dzięki czemu na obrazie nie pojawią się szumy. W przypadku zdjęć nocnych podniesienie ISO jest konieczne, jednak pamiętaj, by zawsze decydować się na ISO 100, jeśli tylko warunki na to pozwalają.

  1. Planuj ujęcia

Zanim uruchomisz drona, poświęć kilka minut na spacer po okolicy. Zaplanuj, którędy polecisz i na jakiej wysokości. Dzięki temu twoje ujęcia będą przemyślane i pozbawione nagłych zwrotów czy poruszeń. Materiał będzie też zdecydowanie ciekawszy, jeśli poznasz otoczenie i wykorzystasz nie tylko pierwszy plan, ale ustalisz wyraźne tło i dobierzesz prawidłową kompozycję.

Related Posts