Pracuję na terenie całego kraju
+48 570-009-292

Natilus – start-up, który zrewolucjonizuje transport

Już wkrótce wykorzystanie dronów w transporcie może wejść na zupełnie nowy, wyższy poziom. Czy bezzałogowe loty transatlantyckie zrewolucjonizują branżę transportową?

Wiemy już, jak wygląda wykorzystanie dronów przy dostarczaniu przesyłek do klientów. Rozwiązanie to testują bowiem firmy takie, jak Amazon i UPS. Ze znacznie większym rozmachem planuje to zrobić Natilus, który pracuje nad stworzeniem drona o długości ponad 9 m, zdolnego do transportu towarów ważących ponad tonę. Pierwsze testy mają się odbyć latem bieżącego roku.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w 2019 roku ta sama firma zbuduje bezzałogowy statek powietrzny o długości blisko 25 m kursujący na linii Los Angeles – Hawaje. Z kolei w 2020 roku możliwy byłby jeszcze większy dron – mierzący ponad 42 m, zdolny przetransportować 90 t towarów do Chin i z powrotem.

Transport dronem tańszy o połowę

natilusNatilus deklaruje, że ich maszyna będzie mogła latać na wysokości do 6 km i zredukuje nawet o połowę koszty załogowej transatlantyckiej żeglugi powietrznej. Przykładowo, koszt transportu towarów z Los Angeles do Szanghaju przy użyciu Boeinga 747 trwa ok. 11 godzin i kosztuje ok. 260 tys. dolarów. Ta sama operacja przy użyciu bezzałogowca firmy Natilus zajmie 30 godzin, ale będzie kosztować ok. 130 tys. dolarów.

Pomysł może się udać z prostego powodu – transport drogą morską jest wolny i tani, a drogą powietrzną szybki i drogi. Wprowadzenie do użytku dronów spowoduje rewolucję, bo pozwoli zminimalizować koszty transportu powietrznego w zamian za dłuższy czas lotu. Start-up ostatnimi czasy został zauważony przez inwestora Tima Drapera, która zainwestował w firmę 750 tys. dolarów.

2

Leave a comment