Naturalnie, poszukując usługodawców na swoje wesele, skupiamy się na osobach i firmach działających w naszej okolicy. Znacznie bardziej atrakcyjną ofertę będzie miał dla nas kamerzysta na ślub z Krakowa, niż filmowiec dojeżdżający na przykład z Warszawy. Czy to na pewno dobry sposób szukania obsługi filmowej? Czy może warto otworzyć się na firmy oferujące usługi z dojazdem?
Gdy kamerzyści z Krakowa mają zajęte terminy…
Pierwszą sytuacją, w której musimy rozważyć współpracę z osobą z innego regionu kraju, jest brak wolnych terminów wśród kamerzystów na ślub z Krakowa. Musimy wiedzieć, że popularne firmy, które cieszą się dobrą renomą, mają zarezerwowane terminy z wyprzedzeniem nawet dwuletnim. Jeśli więc obudziliśmy się na pół roku przed ślubem, może być ciężko znaleźć firmę z Krakowa. Wtedy zwiększymy swoje szanse na znalezienie kamerzysty, gdy rozszerzymy zakres poszukiwań do całego województwa małopolskiego, a nawet innych części kraju.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy bierzemy pod uwagę współpracę z kamerzystą, który dojeżdża na ślub z daleka? Przede wszystkim musimy:
- upewnić się, że jest to osoba doświadczona,
- przy dojeździe trwającym dłużej niż 4 godziny, poprosić wykonawcę o przyjazd dzień wcześniej,
- wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z paliwem i noclegiem kamerzysty,
- w miarę możliwości spotkać się z kamerzystą lub porozmawiać przez Skype, by lepiej go poznać,
- poprosić o kontakt do co najmniej jednego klienta, by sprawdzić, czy wykonawca jest rzetelny.
Co, gdy wymarzony kamerzysta nie mieszka w Krakowie?
Spójrzmy prawdzie w oczy. Ślub to najważniejszy dzień w życiu człowieka. Mamy więc wyłącznie jedno podejście do stworzenia pamiątek, które będą nas wzruszać do końca życia. Chcemy otrzymać materiał, do którego z chęcią będziemy wracać. Jeśli więc mamy do wyboru lokalnego kamerzystę z Krakowa, którego stylistyka nie do końca nam odpowiada, powinniśmy dać szansę usługodawcom z innych miast. Wielokrotnie pracowałem dla Par Młodych, na których wesele dojeżdżałem ponad 300 km – byli oni gotowi ponieść koszty dojazdu, ponieważ produkowane przeze mnie filmy idealnie pasowały do ich gustu.
Podpisując umowę o filmowanie wesela z kamerzystą z daleka, warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany pakiet obejmuje sesję plenerową. Jeśli tak, koniecznie dopytajmy wykonawcę, czy będzie się to wiązać z dodatkowymi kosztami dojazdu. Jeśli bowiem wykonawca po raz drugi będzie musiał poświęcić kilka godzin na podróż, może to znacząco podnieść cenę usługi. Takie rzeczy należy więc dograć z odpowiednim wyprzedzeniem, a informację o wszystkich kosztach zawrzeć w umowie o wykonanie filmu ślubnego.
Minusy korzystania z usług kamerzysty z dojazdem
Pary Młode mogą odczuwać pewne obawy związane ze współpracą z kamerzystą z innego miasta. Przykładowo, popularne jest przekonanie, że jeśli kamerzysta dojeżdża dwie czy trzy godziny na miejsce ślubu, to będzie zmęczony, co przełoży się na niższą jakość wykonanego filmu weselnego. To nie do końca prawda, bo w dużym stopniu zależy to od samego wykonawcy. Jeśli wykonuje swoją pracę z czystej pasji i nadal czerpie radość z tego, co robi, to konieczność dojazdu w żaden sposób nie wpłynie na wynik końcowy jego pracy.
Drugim, równie często przywoływanym argumentem, jest obawa przed tym, że kamerzysta utknie w korkach czy dojdzie do innego nieprzewidzianego zdarzenia, przez które spóźni się na ślub lub wcale nie dotrze na wesele. To jednak w takim samym stopniu dotyczy kamerzysty z Krakowa, który ma do pokonania kilkanaście kilometrów – w obu przypadkach może dojść do kolizji czy wypadku. Jak już wspomniałem, przy wykonawcach dojeżdżających z bardzo daleka warto umówić się na przyjazd dzień wcześniej, aby wykonawca miał czas wypocząć po podróży i rozpocząć pracę już w tej samej okolicy, w której mieszka Para Młoda.